Ottoman

Remember, you are here for the diamond!

Ottoman

Ottoman

Ottoman game is fictioned from "Kaşıkçı Diamond" legend.

According to the tale, there was a diamond and it was obtained by Lord Pigot during his term as the British governor of Madras and he brought the diamond to France in the late 18th century. After a while the diamond was sold to Napoleon Bonaparte's mother who wore it for some years. However, Napoleon and Captain Camus were held in captivity until the beginning of the 19th century. Receiving the bad news, Napoleon’s mother decided to sell the diamond in the expectation of her son’s and Captain Camus’ freedom in exchange.

During that time Ali Pasha of Tepeden, who is the Mayor of Albenia lives in France. Upon hearing the diamond's on sale, Ali Pasha decides to buy it as a present for his beloved mistress Kira Vasiliski whom he's been madly in love and exchanged letters during his time in France.

Later on, Ali Pasha was sentenced to be executed due to his rebellion against Ottoman government. After his execution, Sultan sent jennisaries to Ali Pasha’s house in order to confiscate all his possessions including the big diamond.

The room in which you will be locked , is a part of Ali Pasha’s house where the big dimond is hidden carefully by Ali Pasha. Your goal is to find the hidden diamond before jennisaries’ arrival. Don’t forget that they are on the way and you have only 60 minutes to escape the room.

Game Rules

  • Oyun 60 dakikada tamamlanmalıdır. Geç geldiğiniz takdirde maalesef daha kısa bir zaman içerisinde oyunu bitirmek durumunda kalırsınız.
  • İçeri girildiği andan itibaren odaya giriş ve çıkış mümkün değildir. ( Tabiki acil durumlar hariç )
  • Oyun Minimum 2, Maksimum 5 kişi ile oynanır.
  • Oyun için gerekli bütün objeler odanın içerisinde mevcuttur, dolayısı ile bir şey getirmenize gerek yoktur, giderken bir şey götürmemeniz de oyunun devamlığı açısından çok önemlidir.
  • Dışarıda 10 kaplan gücünde olabilirsiniz ancak oyun içerisinde güç kullanmanızı gerektirecek bir aktivite bulunmamaktadır. Dolayısı ile bir şey yerinden oynamıyorsa bilin ki siz yerinden oynatmayın diye biz altına beton dökmüşüzdür. Akıl yürüterek her şeyi çözebilir, basit hareketler ile sonuca ulaşabilirsiniz.
  • Oyun esnasında kullanabileceğiniz bir tuvalet yok, boşuna kaşıkçı elmasını aramayı bırakıp oda içerisinde tuvalet aramayınız.
  • Oyunda görmüş olduklarınızı, anlattığınız kişilerin de gelebileceğini düşünerek, "baltalamadan" heyecanlı heyecanlı anlatabilirsiniz. Çok detay verirseniz arkadaşınızın Bruce Willis'in ölü olduğunu bilip de Altıncı His'i seyreden bir kişiden farkı olmayacaktır.
  • Çevrenizde size sürprizbozan (spoiler) vermeye çalışan, sizi bu heyecandan mahrum etmek isteyen arkadaşlarınızdan uzak durun, telefonlarına çıkmayın, facebook'tan da silin. ( Abart abart )
  • Son olarak oyun süresince, içeride, üzerinde elma logosu olan, olmayan, fotoğraf çekebilecek tüm cihazların kullanımı yasaktır. Görüldüğü takdirde oyun sonlandırılacak ve cihazınız yan sanayi şarj aleti ile etkisiz hale getirilecektir.